Kuo skirasi LCD, QLED, OLED, Neo QLED ir kitos televizorių ekranų technologijos?

Šiuo metu rinkoje galima rasti itin didelį televizorių pasirinkimą, kurie skiriasi ne tik savo funkcionalumu, bet ir ekrano technologijomis. Dažnai prie konkretaus gamintojo televizoriaus pavadinimo matome tokius trumpinius kaip OLED, LCD, QLED, NeoQLED, QNED ir pan. Ką reiškia šie trumpiniai ir kuo skiriasi skirtingų technologijų ekranai?
Yra kelios pagrindinės technologijos, iš kurių išvystė ir tobulinamos kitos technologijos, leidžiančios išgauti geresnį ir ryškesnį vaizdą.
Televizorių ekranų technologijos
LCD
LCD reiškia skystųjų kristalų ekraną. Skystieji kristalai blokuoja arba leidžia pro juos prasiskverbti šviesai. Skystųjų kristalų ir įvairių filtrų sukurtos skirtingos spalvos ir ryškumo lygiai tampa vaizdu ekrane. Skystieji kristalai nesukuria šviesos, taigi jiems reikalingas foninis apšvietimas. Foninis apšvietimas sukuria šviesą, kuri praeina per skystuosius kristalus kartu su keliais kitais filtrų sluoksniais, kad būtų sukurtas vaizdas. Ankstyvuosiuose modeliuose apšvietimui buvo naudojamos fluorescencinės lempos.
DLED
DLED reiškia tiesioginį šviesos diodą (angl. Direct - LED), t.y. viso ekarano foninis apšvietimas. Ši technologija yra mažiau pažengusi, kadangi už ekrano yra mažiau šviesos diodų ir neturės vietinio pritemdymo, kuris kontroliuoja, kokia vaizdo sritis gali būti šviesi ar tamsi. Taigi šviesos diodai visada yra įjungti, spalvos yra ryškios ir sodrios, tačiau DLED ekranai be vietinio pritemdymo yra mažiau veiksmingi atkuriant juodą spalvą. Dėl šios priežasties tamsiose erdvėse vaizdas su ryškiais elementais atrodys išblukęs.
LED
LED reiškia šviesos diodą ir LED ekranai tai tie patys LCD ekranai, kurių foninį apšvietimą sudaro LED šviesos diodai. Šviesos diodai yra už ekrano (tai vadinama visu masyvu) arba ekrano krašte (žinoma kaip apšviestas kraštas). Taigi jei perkate naują LCD ar LED televizorių, jis bus LCD-LED, t.y. priskiriamas LED televizoriui ir turės LCD ekraną (LCD televizoriai be LED apšvietimo yra itin reti). Šių televizorių ekranai pasižymi ryškiomis spalvomis ir vaizdas yra šviesesnis, kadangi dėl foninio apšvietimo neišgaunama visiškai juoda spalva.
ULED
ULED technologija turi įprastas LED plokštes su keliais patobulinimais, kad pagerintų vaizdo kokybę ir žiūrinčio vartotojo patirtį - vaizdas ryškesnis, judesiai sklandesni. Vertinant žiūrimo vaizdo spalvą, ULED suteikia platesnę spalvų paletę, dėl šios priežasties vaizdai atrodo aiškesni ir ryškesni, palyginti su įprasta LED ekrano technologija.
QLED
QLED yra alternatyva OLED ir LCD technologijai, kurią išgarsino Samsung. Q reiškia kvantinį tašką. Šie nedideli taškai sudaro sluoksnį priešais foninį LED apšvietimą ir sukuria spalvas, kurias matote ekrane. QLED televizoriai yra LCD ir naudoja skystuosius kristalus, tuo tarpu kvantiniai taškai yra papildomas sluoksnis.
Samsung pradėjo kurti QLED technologiją ir su ja debiutavo 2015 m., o 2017 m. pristatė QLED prekės ženklą. Dabar kvantinių taškų ekranus galite rasti visuose aukščiausios klasės Samsung televizoriuose. Teigiama, kad kvantiniai taškai sukuria ryškesnes spalvas ir ryškesnius vaizdus, leidžia išgauti ryškesnę juodą spalvą.
Mini-LED
Paprasčiau kalbant, mini LED yra efektyvesnis LCD ekrano foninio apšvietimo būdas. Pagrindinis principas yra tas, kad mažesni LED diodai leidžia naudoti jų daugiau. Ir daugiau bei mažesnių LED diodų už LCD pikselių reiškia, kad vaizdai gali būti ryškesni. Taigi toks foninio apšvietimo valdymas gali būti tikslesnis ir leisti išgauti didesnį kontrastą.
Neo QLED
2021 m. Samsung pristatė pirmuosius Neo QLED televizorius. Jie turi tą pačią kvantinių taškų technologiją, kaip ir standartiniai QLED ekranai, tačiau foniniui apšvietimui naudojami daug mažesni šviesos diodai, vadinamus mini LED, o tai reiškia geresnį kontrastą ir daugiau galimybių valdyti, kurios ekrano dalys yra apšviestos. Šių ekranų vaizdas yra net iki 5 kartų ryškesnis nei QLED. Neo QLED yra patentuota technologija, kurią Samsung sukūrė savo 4K ir 8K televizoriams.
OLED
OLED - organiniai šviesos diodai, kurie televizorių ekranams gali suteikti gilią juodą spalvą ir kitas ryškias spalvas. Tai didžiausią spalvų kontrasto lygį galinti pasiūlyti technologija. Be to, OLED televizoriai yra plonesni nei LCD televizoriai su LED apšvietimu. Esminis skirtumas tarp OLED ir LCD (ir QLED) televizorių yra apšvietimas. OLED jų nėra, o LCD (dar vadinami LED) televizoriai turi.
Daugelis pirmaujančių televizorių prekių ženklų kuria OLED televizorius, įskaitant LG, Panasonic ir Sony, ir kainos tampa daug prieinamesnės. LG yra produktyviausias šioje srityje, kasmet išleidžiantis maždaug penkis naujus modelius.
Mažesni prekių ženklai, tokie kaip Philips, taip pat įsitraukia į OLED televizorių gamybą. 2022 m. ir Samsung nusprendė pradėti gaminti OLED televizorius.
OLED televizoriuose už ekrano yra atskiros organinės dalelės, kurios sukuria savo šviesos šaltinį, t.y. kiekvienas pikselis skleidžia savo šviesą, skirtingai nei standartiniai televizoriai su LED apšvietimu. Tai turi daug privalumų vaizdo kokybei ir dizainui:
-
Gili juoda spalva, kadangi OLED ekranuose galima išjungti atskirus šviesos diodus, kai rodoma juoda spalva, o ne tiesiog nukreipti šviesą nuo tos ekrano dalies, kaip tai daro LCD ekranai.
-
Sklandus judesys – šie ekranai turi labai gerą atsako greitį, t.y. labai gerai atvaizduojami judesiai, kurie beveik nesilieja net ir greitai judant.
-
Itin plonas ekranas, kadangi sudaro mažiau sluoksnių.
Visgi gaminant televizorių ekranus pagal šią technologiją susiduriama su problema, jog nuolat rodant statinį vaizdą, pikseliai gali išdegti, t.y. perdegti diodas. Ir OLED ekranų vaizdas nėra toks šviesus ir dar negali prilygti spalvų ryškumu LCD ar QLED ekranams.
QD-OLED
QD-OLED yra nauja televizoriaus technologija. QD reiškia kvantinį tašką, o OLED – organinį šviesos diodą. 2022 m. Samsung pagaliau pagamino OLED televizorių, tačiau jis nėra visiškai toks pat, kaip ir visi kiti. Samsung sujungė OLED technologiją su savo kvantiniais taškais, kurie paprastai randami šio gamintojo QLED televizoriuose. Tai buvo padaryta siekiant pagerinti spalvas ir padidinti ryškumą, ir siekiant išvengti „pikselių išdegimo“.
QD-OLED koncepcijos esmė – pastangos padaryti OLED televizorius ekrano vaizdus ryškesnius, šviesesnius ir suteikti daugiau gylio ryškiausiai apšviestose dalyse.
Micro-LED
Micro-LED yra panašus į OLED, kuriuose kiekvienas pikselis gali būti apšviestas atskirai. Ir kadangi šviesą generuoja patys pikseliai, jie gali visiškai išsijungti, kad sukurtų vadinamąją „tobulą“ juodą spalvą, o tai reiškia, kad bendras vaizdas turi daug didesnį gyvybingumo ir gylio pojūtį.
Skirtingai nei OLED, Micro LED ekrane naudojami neorganiniai elementai, todėl šios technologijos ekranai gali pasiūlyti plačią spalvų gamą, didelį šviesumą, mažą energijos suvartojimą, puikų stabilumą ir ilgą tarnavimo laiką, platų matymo kampą, didelį dinaminį diapazoną, didelį kontrastą, greitą atnaujinimo dažnį, skaidrumą, sklandų ryšį, jutiklio integravimo galimybę ir t.t.
Kitas privalumas yra tai, kad jis gali būti modulinis. Tradiciniai televizoriai gaminami pagal standartizuotą dydį, tuo tarpu micro LED televizoriai gali būti sudaryti iš daugybės mažesnių plokščių, kurios sujungiamos ir sudaro didesnį ekraną. Pavyzdžiui, galite nusipirkti kelis modulius, kad padarytumėte mažesnį televizorių, o tada pridėti daugiau, jei persikelsite į didesnį namą, kuriame yra daugiau vietos televizoriui. Šia technologija domisi bei analizuoja Apple savo produkcijos Apple Watch, iPhone, iPad tobulinimui. Micro-LED technologija šiuo metu yra labai brangi.
Naujausi televizorių modeliai Tviranga.lt e-parduotvėje.