Pirmasis išmanus telefonas - Apple iPhone. Kaip vystėsi ir keitėsi iPhone telefonai?

Ar žinote, jog pimąjį išmanųjų telefoną, pritaikytą plačiajai visuomenei ir atitinkantį jos poreikius, 2007 m. pristatė Steve Jobs, Apple Inc. kompanijos įkūrėjas? Tai buvo tikra revoliucija ir mums dabar žinomų išmaniųjų telefonų eros pradžia. Tiesa ir tai, jog mintis kurti išmanųjį telefoną kilo atsitiktinai.
Išmaniųjų telefonų eros pradžia - Apple iPhone
Išmaniojo telefono viena iš pagrindinių savybių yra liečiamas ekranas. Taigi išmanaus liečiamo ekrano telefono pirminė idėja kilo sprendžiant kompiuterio pelės pakeitimo kažkuo paprastesniu ir patogesniu problemą, kad vartotojai galėtų patogiai pirštais rinkti tekstą, didinti/ mažinti vaizdą ar sklinkti (scroll) ekraną žemyn. Visos pastangos ir resursai tuo metu buvo skirti kurti kitą Apple produktą iPad, t.y. planšetinį kompiuterį. Ir genialiajam Steve Jobs kilo mintis šį ekraną panaudoti mobiliajam telefonui. Pirmajame iPhone telefone siekta apjungti kelis svarbius dalykus: telefoną, Ipod, kamerą ir naršymą internete.
iPhone
2007 m. išleistas pirmasis iPhone su jutikliniu ekranu, iPod funkcionalumu, fotoaparatu, žiniatinklio naršymo galimybėmis, ir kitos funkcijos.
iPhone 3G, iPhone 3GS
2008 m. Apple pristatė „App Store“, leidžiančią vartotojams atsisiųsti programinės įrangos, skirtos žaidimams, socialiniams tinklams, kelionių planavimui ir kt. Paties telefono atnaujinimas nebuvo ženklus, daugiau skirtas esamų funkcijų tobulinimui ir didesniam prieinamumui visuomenėje, šalyse ir pasaulyje.
iPhone 4G, iPhone 4GS
2010 m. išleistas iPhone 4 su didelės raiškos Retina ekranu, priekine kamera ir FaceTime vaizdo skambučiais.
2011 m. išleistas iPhone 4s su virtualiu asmeniniu asistentu Siri.
iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C
2012 m. iPhone 5 išleistas su didesniu 4 colių ekranu, greitesniu procesoriumi ir 4G LTE galimybėmis.
2013 m. išleisti iPhone 5S ir 5C, kuriuose yra pirštų atspaudų jutiklis ir patobulinta kamera.
iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus
2014 m. išleisti iPhone 6 ir 6 Plus su didesniais ekranais, greitesniais procesoriais ir patobulintomis kameromis.
2015 m. išleisti iPhone 6s ir 6s Plus su 3D Touch technologija ir 12 megapikselių kamera.
iPhone SE
2016 m. išleistas iPhone SE praėjus pusmečiui po iPhone 6S išleidimo. Tačiau šis telefonas buvo sukurtas ne tiek kaip novatoriškas įrenginys, kiek kaip atsakas į rinkos poreikius. iPhone 5 su 4 colių ekranu susilaukė didelio susidomėjimo, kai kurie žmonės renkosi mažesnius, kompaktiškesnius telefonus. Taigi buvo nuspręsta telefoną atnaujinti pagal iPhone 5 ir suteiktas pavadinimas SE, kuris reiškia specialųjį leidimą.
iPhone 7, iPhone 7 Plus
2016 m. išleisti iPhone 7 ir iPhone 7 Plus su vandeniui atspariu dizainu, patobulintomis kameromis ir pašalintu ausinių lizdu.
iPhone 8, iPhone 8 Plus
2017 m. išleidžiami iPhone 8 ir iPhone 8 Plus su stikline nugarėle, belaidžiu įkrovimu ir patobulintu A11 Bionic lustu.
iPhone X
2017 m. išleistas iPhone X modelis be papildomų versijų. Tai buvo dar vienas Apple kompanijos inovacijų provežis išmaniųjų telefonų industrijoje. Visos „iPhone“ versijos, išleistos nuo 2017 m., buvo sukurtos pagal „iPhone X“, ir galime tikėtis, kad tai tęsis ir ateityje. Tačiau niekas tikrai nežino.
Pirma naujovė - iPhone X vaizdas rodomas visame ekrane. Apple įdiegė OLED ekraną, dengiantį visą telefono paviršių ir atsisakė pagrindinio mygtuko. Tai labai pakeitė vartotojo patirtį, nes dabar reikėjo braukti pirštu aukštyn, kad išeitumėte iš programų ir perjungtumėte ekranus. Tuo pačiu neliko ir Touch ID, tačiau buvo sukurtas veido atpažinimas (Face ID), ir tai reiškia, kad vartotojui reikia pažvelgti į telefoną, kad jį atrakintų.
Dar viena nauja iPhone X funkcija yra „Aniemojis“ – tai jaustukai, judantys ekrane ir kuriuos galima sukurti naudojant avatarą pagal savo veidą. Nors tai nėra technologinis laimėjimas, vistik tai tikrai suteikė iPhone žaismingumo.
iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max
2018 m. išleisti iPhone XR, iPhone XS ir iPhone XS Max su ekranu nuo krašto iki krašto, „Face ID“ ir nauju A12 Bionic lustu.
iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
2019 m. išleisti iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max su patobulintomis kameromis, greitesniu A13 Bionic lustu ir pailgėjusiu baterijos veikimo laiku.
iPhone SE, iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
2020 m. išleidžiamas iPhone SE (2 kartos) modelis, pritaikant jį platesnei audotorijai ir padarant jį pigesniu. Taip pat išleidžiami iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max su 5G galimybėmis, patobulintomis kameromis ir nauju A14 Bionic lustu.
iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max
2021 m. išleidžiami iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max su ProMotion ekranu, Ceramic Shield priekiniu dangteliu, A15 Bionic lustu, profesionalaus filmavimo funkcija bei naudojamos perdirbtos medžiagos gamybai.
ProMotion ekranas yra iPhone 13 Pro ir 13 Pro Max“ modeliuose, kuris turi 120 Hz atnaujinimo dažnį, todėl dar sklandesnis slinkimas (scroll), jautresnė jutiklinė įvestis ir geresnis bendras vaizdas.
Ceramic Shield priekinis dangtelis yra pagamintas iš patvarios stiklo medžiagos, ir yra naudojama visuose iPhone 13 modeliuose. Jis sukurtas siekiant užtikrinti geresnę apsaugą nuo kritimo ir didesnį atsparumą įbrėžimams, palyginti su ankstesniais iPhone modeliais.
A15 Bionic lustas yra pažangus procesorius, esantis visuose iPhone 13 modeliuose. Jis sukurtas naudojant 5 nm procesą ir pasižymi geresniu našumu ir energijos vartojimo efektyvumu nei jo pirmtakas A14 Bionic lustas. A15 Bionic turi 6 branduolių procesorių CPU (su dviem didelio našumo branduoliais ir keturiais didelio efektyvumo branduoliais), taip pat 4 branduolių GPU (grafinį procesorių), kuris yra iPhone 13 ir 13 Mini modeliuose, bei 5 branduolių GPU, esantį iPhone 13 Pro ir 13 Pro Max modeliuose.
Profesionalus vaizdo įrašymas – iPhone 13 yra su vadinamuoju „kino režimu“. Tai apima technologijas, pvz., automatinius fokusavimo keitimus, kad vartotojai galėtų filmuoti kino kokybės vaizdo įrašus, net jei jie nėra profesionalai. Be to, iPhone 13 fiksuoja vaizdo įrašus tokiu būdu, kad būtų galima išplėsti redagavimą programoje „iMovie“, o tai leidžia vartotojams lengviau gaminti profesionalius gatavus produktus.
Perdirbtos medžiagos – atsižvelgiant į Apple tikslą iki 2030 m. tapti neutraliu anglies dioksido vartotoju, iPhone 13 modeliuose yra daug perdirbtų medžiagų, tokių kaip antenos linijos, pagamintos iš perdirbtų plastikinių vandens butelių, 100 procentų perdirbtų magnetų ir aukso bei mažiau plastikinės plėvelės pakuotėje.
iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max
2022 m. buvo paskelbti iPhone 14 modeliai, pasižymintys nauju dizainu su didesniu ekranu, patobulintomis kameromis ir naujausiu A16 Bionic lustu. iPhone 14 ir iPhone 14 Plus modeliuose yra dviejų kamerų sistema ir pailgėjęs baterijos veikimo laikas, o iPhone 14 Pro ir iPhone 14 Pro Max modeliai turi trijų kamerų sistemą ir pažangias funkcijas, tokias kaip ProRes vaizdo įrašymas ir LiDAR skaitytuvas.
Apple ProRes yra aukštos kokybės, video suspaudimo formatas be vizualinio nuostaolio, sukurtas „Apple Inc.“, skirtas naudoti gatavuose produktuose (angl. post-production, redaguoti audio ir video medžiagą kuriant filmus), palaikantis iki 8K vaizdo skiriamąją gebą.
LiDAR skaitytuvas yra naudojamas nustatyti, kiek toli yra žmonės ar objektai, ir naudojant šiuos duomenis, greičiau ir tiksliau atlikti automatinį fokusavimą. Apple teigia, kad iPhone su LiDAR gali sufokusuoti iki šešių kartų greičiau, netgi esant prastam apšvietimui.
Naujausius Apple iPhone telefonus rasite Tviranga.lt e-parduotuvėje.